Skoči na glavno vsebino

Tečaj BIOINFORMATIKE

V šolskem letu 2013/2014 bomo na Gimnaziji Franceta Prešerna izvedli tečaj bioinformatike.

 

Tečaj bo vodil Luka Ausec. Je univerzitetni diplomirani biolog in zaposlen kot raziskovalec in asistent na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani. Je avtor ali soavtor šestih znanstvenih člankov, objavljenih v mednarodnih revijah z visokim faktorjem vpliva, ter desetih prispevkov na znanstvenih konferencah. Njegovo raziskovalno področje je biotehnologija in vključuje metode mikrobiologije, molekularne biologije, rekombinantne DNA in biokemije. V zadnjih letih se aktivno ukvarja z bioinformatiko, ki jo tudi poučuje v sklopu predmetov na 2. stopnji bolonjskega študija.

 

Tečaj bo namenjen najbolj zainteresiranim dijakom vseh letnikov, jedro raziskovalne skupine pa bodo tvorili dijaki, ki sodelujejo v programu za nadarjene dijake, ter tisti, ki so biologijo ali informatiko izbrali za maturitetni predmet.

 

Izhajali bomo iz znanja biologije, prepoznali problem, ki bo rešljiv z uporabo računalnika (baze podatkov, programiranje) ter do konca tečaja ustvarili izvirno rešitev. Izbrana raziskovalna tema bo imela praktično vrednost za raziskovalce na slovenskih in tujih inštitutih, kar bo zagotovo motiviralo dijake k tvornemu sodelovanju. Vpeljali bomo interdisciplinaren način dela: prepoznali bomo interese in zmožnosti posameznikov in jih usmeriti bodisi v računalniške spretnosti, biološka znanja ali v pisanje raziskave – poudarjeno bo torej na skupinsko delo in interdisciplinarnost, kar danes pomeni standard.

 

Rezultati dela bodo večplastni. Ključni motivacijski element bo najbrž želja po uvrstitvi in uspehu na državnem tekmovanju v raziskovalnih nalogah. Bistveni prispevek k uporabnosti novega znanja pa bo po eni strani spletni računalniški program, namenjen profesionalnim raziskovalcem, po drugi pa objave v poljudnih in strokovnih publikacijah (Gorenjski glas, Delo:Znanost, Proteus, Acta Biologica).

 

Program bodo sestavljala tedenska srečanja po pouku ter v obliki domače delo in sodelovanja v spletni učilnici. Na ta način bomo dijakom posredovali ustrezno znanje, ustvarili ugodno okolje za živo ali spletno izmenjavo ter postavili konkreten in dosegljiv cilj, ki bo motivacija za kakovostno izvedbo programa. Program bo imel interno študijsko gradivo ter spletno stran z blogom, ki bo služila kot spletna učilnica (zaprti del) ter kot medij za stike z javnostjo (odprti del). Tečajniki bodo nekoliko podrobneje spoznali strukturo in delovanje DNK, odnos med geni in beljakovinami, načine določanja sorodnosti, osnove filogenetike. Raziskovali bodo variabilne komponente in lastnosti genomov pri različnih skupinah organizmov. Med študijem teh tem bodo oblikovali vprašanje, na katerega bodo nato s programerskim znanjem (prosto dostopna jezika python in R) in uporabo spletnih baz podatkov (EBI/ENSEMBL, NCBI/GenBank) skušali odgovoriti.

 

Več si lahko preberete v priponki.

 

Bioinformatika

 

Prijave zbirajo profesorji informatike od 16. 9. 2013 do 21. 9. 2013 !

Ogled seznama objav